Twoja wiadomość została wysłana. Dziękuję. Odpowiem w ciągu 24 godzin.

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

FOTOGRAF ŚLUBNY – KILKA SŁÓW O MOJEJ PRACY

Chciałbym w bardzo dużym skrócie przedstawić Wam na czym polega moja praca jako fotografa ślubnego. Więcej w dalszej części wpisu.

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

ZOBACZ CAŁY WPIS >>

 Dzień ślubu – reportaż

W dniu ślubu pracuję w stylu reportażowym. Gdybym miał jednym słowem opisać styl mojej pracy, to użyłbym słowa „nieingerujący”. Nie ingeruję w to co się dzieje podczas ceremonii, czy przyjęcia weselnego. Nie ustawiam Was, nie przestawiam, nie każę robić sztucznych uśmiechów w kierunku aparatu itp. Podczas dnia ślubu nie reżyseruję wydarzeń, jedynie je rejestruję. Wynika to właśnie z istoty reportażu. Moim zadaniem jest pokazanie najważniejszych chwil, także jak najwięcej tego co dzieje się dookoła. Ale przede wszystkim emocji, które Wam wtedy towarzyszą. Oczywiście nie mogę obiecać, że każde zdjęcie będzie „piękne”, natomiast mogę zapewnić, że jeśli tylko w czasie Waszego dnia wydarzy się coś radosnego, czy wzruszającego, to zarejestruję to aparatem. Staram się być przy tym maksymalnie niezauważalnym i w żaden sposób nie rozpraszać Was moją obecnością. To dlatego m.in. nie używam światła błyskowego podczas ceremonii. Także co ważne – unikam tzw. pozowanych zdjęć i nie fotografuję każdego z gości weselnych z osobna.

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

 Sesje poślubne i narzeczeńskie

W przeciwieństwie do dnia ślubu, podczas sesji plenerowych po prostu pozujecie :). Plener jest w pewnym sensie reżyserowany, ale i w tym przypadku stawiam na naturalność, a nie dokładnie przygotowane pozy. Zdaję sobie sprawę, że dla większości Młodych Par pozowanie przed obiektywem jest czymś zupełnie nowym, dlatego staram się jak tylko mogę pomagać Wam podczas sesji. Jeśli potrzeba, to podpowiadam w jaki sposób macie się zachować, udzielam wskazówek. Zachęcam mocno do wykonania sesji narzeczeńskiej, która jest świetną okazją dla Was do oswojenia się z obiektywem aparatu zanim jeszcze będę fotografował na Waszym ślubie.

Więcej o sesjach narzeczeńskich przeczytacie tutaj: sesja narzeczeńska – dlaczego warto

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

 Po ślubie i plenerze…

Wbrew pozorom praca fotografa ślubnego nie kończy się z chwilą ostatniego wciśnięcia spustu migawki w dniu ślubu, czy podczas sesji plenerowej. Naprawdę żmudna praca zaczyna się później :). Pracę dzień po wykonanym zleceniu zaczynam od archiwizacji zdjęć. Dla zminimalizowania ryzyka utraty danych, kopie zdjęć przechowuję na dwóch dyskach twardych, dodatkowo zapisuję je na pendrive oraz płytach DVD.

Kolejnym etapem pracy jest selekcja fotografii, która trwa średnio 8-10 godzin. Z ok. tysiąca wykonanych podczas reportażu wybieram kilkaset zdjęć, które następnie poddaję autorskiej obróbce komputerowej. Proces obróbki jest najbardziej czasochłonnym etapem pracy po ślubie, ja poświęcam na to średnio 30-40 godzin przy komputerze. W mojej pracy stawiam na jakość, dbam bardzo mocno o to, żeby finalny efekt spełnił oczekiwania nawet najbardziej wymagających par. To dlatego nie oddaję zdjęć dzień czy kilka dni po ślubie. W przeciwieństwie do niektórych fotografów nie dzielę zdjęć na mniej, czy bardziej ważne. Każde zdjęcie, które ode mnie otrzymacie jest starannie obrabiane w programie graficznym.

Więcej o tym w jaki sposób pracuję nad zdjęciami przeczytać można tutaj: o obróbce zdjęć słów kilka

Gdy postprocessing dobiegnie końca zabieram się do wykonania indywidualnego projektu albumu lub fotoksięgi oraz tworzenia prezentacji multimedialnej zdjęć. Zabiera mi to zazwyczaj kolejnych kilkanaście godzin. Gotowy materiał zdjęciowy przekazuję w terminie ok. 4-8 tygodni od wykonania ostatniego etapu zlecenia.

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

 Albumy, odbitki, fotoksięgi…

W mojej pracy zdecydowanie stawiam na jakość, nie ilość. To dlatego nie oddaję zdjęć liczonych w tysiącach. Otrzymujecie ode mnie tylko te, które w jak najlepszy sposób opowiedzą historię dnia Waszego ślubu. Wszystkie materiały, które Wam oddaję, tj. albumy, odbitki, fotoksięgi, etui na zdjęcia i płyty, czy wydruki wielkoformatowe, to produkty najwyżej jakości.

Więcej o albumach, które mam w ofercie przeczytacie tutaj: albumy tradcyjne i fotoksięgi

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

 Kilka słów o sprzęcie fotograficznym

Utarło się, że samo posiadanie dobrego aparatu fotograficznego nie czyni z jego posiadacza dobrego fotografa. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Z drugiej strony fotografia ślubna to specyficzna i bardzo wymagająca dziedzina fotografii. Realizacja zlecenia na odpowiednim poziomie technicznym wymaga inwestycji w wysokiej klasy sprzęt. Obecnie wykorzystuję dwie zaawansowane lustrzanki cyfrowe oraz cztery tzw. jasne obiektywy, które umożliwiają fotografowanie bez użycia lampy błyskowej nawet w wyjątkowo ciemnych kościołach. Z lampy błyskowej korzystam natomiast podczas przyjęcia weselnego, a także podczas sesji plenerowych. Od lat jestem użytkownikiem sprzętu marki Canon.

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

 Zezwolenia i inna „papierologia”

Z każdą parą przed wykonaniem zlecenia podpisuję umowę, która określa ramy naszej współpracy. Posiadam zaświadczenie wydane przez Kurię Metropolitalną Warszawską, które pozwala mi na fotografowanie uroczystości w kościołach. To bardzo ważne, ponieważ macie Państwo pewność, że ksiądz, który udzielał będzie Wam ślubu nie zabroni mi robienia zdjęć. Zatrudnienie na ślub fotografa, który nie posiada stosownego zezwolenia jest bardzo ryzykowne, warto o tym pamiętać.

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

 Bezpieczeństwo Waszych zdjęć

W celu zminimalizowania ryzyka utraty zdjęć po każdym zleceniu wykonuję 4 pełne kopie plików. Zdjęcia przechowuję na dwóch niezależnych dyskach twardych, trzecia kopia znajduje się na pendrive, a czwarta na płytach DVD, które znajdują się poza moim mieszkaniem. Na zlecenia zawsze zabieram ze sobą dwa aparaty, komplet obiektywów i zapasową lampę błyskową. Sprzęt jest zdublowany i w razie jakiejkolwiek awarii nie musicie się Państwo obawiać, że pozostaniecie bez zdjęć.

fotograf ślubny Warszawa Ostrołęka

Na zakończenie zapraszam do działu FAQ, tam również znajdziecie kilka przydatnych informacji:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*