Twoja wiadomość została wysłana. Dziękuję. Odpowiem w ciągu 24 godzin.

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

O OBRÓBCE ZDJĘĆ SŁÓW KILKA

Często ze strony moich klientów pada pytanie „czy obrabiasz zdjęcia?” Odpowiedź brzmi – zawsze :). Nigdy nie oddaję zdjęć tzw. prosto z aparatu. W dalszej części wpisu kilka słów o stosowanej przeze mnie obróbce komputerowej.

obróbka zdjęć

ZOBACZ CAŁY WPIS >>

 Dlaczego RAW i co to w ogóle jest?

Wszystkie zdjęcia wykonuję w formacie RAW. Jest to format zapisu zdjęć bardzo często używany przez profesjonalnych fotografów. Słowo „raw” z angielskiego oznacza „surowy”. W przypadku fotografii cyfrowej mowa o zdjęciu niepoddanym żadnym modyfikacjom, prosto z matrycy aparatu, które dopiero po „wywołaniu” nabiera właściwych kształtów. RAW jest cyfrowym odpowiednikiem negatywu, który w erze fotografii analogowej należało wywołać w ciemni fotograficznej. Obecnie ciemnię zastępuje mi komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem do obróbki fotografii. Na etapie „wywoływania” cyfrowego negatywu, czyli właśnie RAW-a, mam pełną kontrolę nad zdjęciem i nad tym jaki finalny efekt zamierzam osiągnąć. W przeciwieństwie do formatu JPG, który po prostu wprowadza w tej kwestii duże ograniczenia.

Co tak naprawdę „obrabiam”?

Najczęściej moja obróbka zdjęć polega na poprawie jasności, kontrastu oraz kolorów (balansu bieli). Są to podstawowe operacje, którym musi zostać poddane każde zdjęcie. Część zdjęć konwertuję do odcieni czerni i bieli, niektóre wymagają mocniejszego dopieszczenia, ale staram się nie przekraczać granicy, kiedy zamiast zdjęcia powstanie nam przerysowana… grafika komputerowa. Inaczej mówiąc – nie należy przesadzać z obróbką, zdjęcia powinny wyglądac naturalnie.

 Praca, praca, praca…

Warto podkreślić, że tzw. postprocessing to bardzo czasochłonny etap pracy. Średnio na obróbkę jednego zdjęcia poświęcam 5-7 minut. Przy ilości 300 zdjęć (np. z reportażu ślubnego) postprocessing zajmuje mi 25-35 godzin pracy przy komputerze. To m.in. dlatego nie oddaję zdjęć dzień, czy dwa dni po zakończeniu zlecenia. Żeby zdjęcia wyglądały w taki sposób jak przedstawiam je na moim blogu potrzeba wielu godzin spędzonych przed monitorem komputera.

A jak to wygląda „po wszystkim”?

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć przed i po obróbce. Tego typu efektów nie udałoby się osiągnąć za pomocą samego aparatu, jednak jak można się przekonać nie przesadzam z retuszem i zdjęcia po obróbce ciągle wyglądają naturalnie :).

obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć
obróbka zdjęć

_______________________________________________

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*