Twoja wiadomość została wysłana. Dziękuję. Odpowiem w ciągu 24 godzin.

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

ŚLUBNA SESJA PLENEROWA – PORADNIK PARY MŁODEJ

Sesja plenerowa jest zazwyczaj ostatnim etapem współpracy fotografa z Młodą Parą. Co możecie zrobić, żeby zdjęcia z pleneru wyszły jak najlepiej? Zapraszam do przeczytania ostatniej części Poradnika Pary Młodej.

fotografia ślubna Warszawa sesja plenerowa

ZOBACZ CAŁY WPIS >>

Sesja plenerowa w dniu innym niż ślub – dlaczego warto?

Już na etapie podpisywania z fotografem umowy powinniście ustalić kiedy wykonany zostanie plener ślubny. Z pozoru wydawać się może to błahostką, jednak kwestia ta ma bardzo istotne znaczenie. Z doświadczenia mogę napisać, że na sesję w dniu ślubu decydują się przeważnie te pary, które z jakichś ważnych powodów (np. wyjazd za granicę zaraz po ślubie), nie mają już później możliwości spotkać się z fotografem. Ze swojej strony zdecydowanie polecam jednak wykonać sesję w dniu innym niż ślub. Z kilku powodów. Po pierwsze – gdy spotykacie się z fotografem na zdjęcia w innym dniu, nie jesteście ograniczeni czasowo. Plenery w dniu ślubu są zazwyczaj krótkie, a tym samym powstaje mniej ciekawych ujęć. Po drugie – gdy decydujecie się na sesję innego dnia ograniczeniem na pewno nie będzie pogoda. Wyobraźcie sobie, że w dniu ślubu będzie padało – nie dość, że pozowanie w takich warunkach nie będzie należało do przyjemności, to dodatkowo istnieje ryzyko zabrudzenia sukni ślubnej i garnituru czy rozmycia makijażu Panny Młodej, a tego nikt by nie chciał :). Po trzecie – sesja plenerowa w innym dniu oznacza dla Młodej Pary dużo mniejszy stres, niż ma to miejsce w dniu ślubu. Wówczas jesteście już wyluzowani, czujecie się swobodniej, nigdzie się nie musicie spieszyć. Zdjęcia wykonane w takich okolicznościach będą po prostu lepsze.

fotografia ślubna Warszawa sesja plenerowa

Miejsca do sesji plenerowej.

Wybór miejsc do sesji plenerowej powinien zależeć przede wszystkim od Was. Oczywiście większość fotografów posiada listę „swoich” miejsc, natomiast w pierwszej kolejności należy wysłuchać propozycji Pary Młodej i dostosować styl pleneru do jej oczekiwań. Starajcie się wybrać takie miejsca, w których będziecie czuć się swobodnie. Jeśli np. nie lubicie zatłoczonych miejskich ulic, to wybierzcie coś spokojniejszego. Musicie po prostu czuć się naturalnie, dlatego też nie zmuszajcie się do zdjęć w miejscach, które nie pasują do Waszych charakterów/temperamentu.Do najpopularniejszych wybieranych przez Młode Pary miejsc należą parki, lasy, starówki, rynki miast i inne charakterystyczne dla danej miejscowości lokalizacje. Jeśli zależy Wam na plenerze mniej klasycznym, to pomyślcie o takich lokalizacjach jak np. stare domy, fabryki (klimaty industrialne). Bardziej oryginalna może być np. sesja na plaży, w wodzie, na łące, w zoo, w wesołym miasteczku. Plener ślubny można wykonać również „pod dachem” – w kinie, teatrze, restauracji, kręgielni, muzeum, centrum handlowym itp. Pamiętać musicie jednak, że wstęp do niektórych miejsc będzie wymagał specjalnego pozwolenia, niekiedy konieczna będzie również opłata.

fotografia ślubna Warszawa sesja plenerowa

Przed sesją – o czym pamiętać?

Do sesji w plenerze należy się choćby trochę przygotować :). Przede wszystkim pamiętajcie o wypoczynku, dobrze się wyśpijcie. Przed wyjściem na sesję warto być najedzonym, ale z wiadomych powodów najlepiej gdy będzie to jedzenie lekkostrawne. Pamiętajcie też, aby zabrać ze sobą coś do picia, zwłaszcza gdy sesja wykonywana jest latem. Gdy sesja wykonywana jest w chłodniejszym dniu, nie zapomnijcie o ciepłym ubraniu. W czasie sesji powinniście być tak samo zadbani jak w dniu ślubu. Dlatego też bardzo wskazane jest, żeby zwłaszcza Pani Młoda pamiętała o odpowiednim makijażu i fryzurze. Makijaż do sesji warto zrobić mocniejszy, bardziej wyrazisty niż do ślubu. Na sesję warto zabrać też puder do twarzy – skorzysta z niego również Pan Młody. Co istotne – na plener należy wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Najlepiej gdy na ten dzień oboje weźmiecie sobie urlop w pracy. I zabierzcie ze sobą również dobry humor :). Jeśli nie czujecie się najlepiej przełóżcie sesję na inny dzień. Nie ma nic gorszego niż plener ślubny w ponurej atmosferze. Wasze zdjęcia mogą uatrakcyjnić również gadżety, takie jak np. kolorowe baloniki, bańki mydlane, kapelusze, śmieszne czapki i inne tym podobne akcesoria. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Pamiętajcie również o tym, że każda dodatkowa osoba na sesji oprócz Was i fotografa nie jest mile widziana. Nie zrozumcie mnie źle – Wasze rodzeństwo, rodzice, czy świadkowie, to na pewno fajni ludzie, ale ich obecność na sesji zazwyczaj bardzo dekoncentruje, zarówno Was, jak i fotografa. To samo tyczy się obecności na plenerze kamerzysty – słyszeliście pewnie o czymś takim jak konflikt interesów? On tutaj na pewno się pojawi :).

fotografia ślubna Warszawa sesja plenerowa

W dniu sesji – współpraca z fotografem.

Odpowiednie przygotowanie się to już połowa sukcesu, ale prawdziwa praca zaczyna się w dniu sesji :). Być może zabrzmi to nieco dziwnie, ale pozowanie nie oznacza tylko stania przed obiektywem. Jeśli zależy Wam na dobrych zdjęciach musicie być przygotowani na wysiłek fizyczny. Ale uwierzcie mi, warto :). Kilka godzin Waszego zaangażowania, trochę niedogodności i niecodzienności zostanie wynagrodzone w zdjęciach, których urok będzie wprost proporcjonalny do włożonej przez Was pracy. Pozowanie samo w sobie nie jest czymś bardzo trudnym, o ile oczywiście dostosujecie się do wskazówek udzielanych Wam przez fotografa. Ja podczas sesji stawiam bardziej na naturalność, niż wymyślne pozy, dlatego np. zawsze proszę pary o to, żeby starały się nie patrzeć zbyt często w aparat i zachowywać się jak najbardziej naturalnie. Musicie też pamiętać, że z pozoru śmieszne, albo sztuczne z Waszego punktu widzenia pozy zupełnie inaczej wyglądają z punktu widzenia fotografa. Dlatego nie sprzeciwiajcie się jego pomysłom, a gwarantuję, że efekt pozytywnie Was zaskoczy.

fotografia ślubna Warszawa sesja plenerowa

Zapraszam do przeczytania również poprzednich części poradnika:

wybór fotografa ślubnego – na co zwracać uwagę.
o czym pamiętać w dniu ślubu, żeby Wasze zdjęcia były jeszcze lepsze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

17 lipca 2014 - 11:14 fotograf - Bardzo rzeczowy poradnik i przystępnie napisany. Myślę, że wielu fotografom i parom przyda się przed ślubem. Gratuluje pracy :)

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*