Twoja wiadomość została wysłana. Dziękuję. Odpowiem w ciągu 24 godzin.

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie

WYBÓR FOTOGRAFA ŚLUBNEGO – PORADNIK PARY MŁODEJ

Dzisiaj chciałbym poruszyć ważny z punktu widzenia przyszłej Pary Młodej problem – czym kierować się przy wyborze fotografa ślubnego. Zapraszam do przeczytania mini-poradnika.

fotografia ślubna Warszawa

ZOBACZ CAŁY WPIS >>

Wybór fotografa ślubnego nie jest łatwy, zważywszy, że na rynku fotografii ślubnej panuje bardzo duży „tłok”. Fotografów jest dużo, w dodatku każdy z nich oferuję inny styl zdjęć, inną jakość, a także bardzo różne ceny usług. Na wstępie zakładam, że pomysłu niezatrudniania fotografa w ogóle nie bierzecie pod uwagę. W końcu dzień ślubu jest jednym z najważniejszych w życiu i tak naprawdę jedyne co z niego pozostanie oprócz wspomnień, to właśnie zdjęcia/film. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze?

Wynająć fotografa, a może kogoś z rodziny/znajomych?

Pierwszy dylemat, przed którym staje przyszła Młoda Para to odpowiedź na pytanie – czy zatrudnimy fotografa profesjonalnego, czy może po tzw. kosztach zdjęcia zrobi nam dobry znajomy, albo np. wujek, który kupił sobie niedawno super wypasioną lustrzankę ;). Pozwólcie, że napiszę, dlaczego mimo wszystko warto zatrudnić fotografa znającego się na rzeczy.

Fotografia ślubna należy do jednej z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Od fotografa wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności pracy nierzadko w trudnych, ciągle zmieniających się warunkach oświetleniowych. Dodatkowo pod dużą presją oczekiwań Młodej Pary, która oczekuje po prostu pięknych zdjęć. Zdjęć ślubnych nie da się powtórzyć, fotograf nie może pozwolić sobie w tym dniu na błędy. Nie da się też zrobić dobrych zdjęć ślubnych bez posiadania odpowiedniego sprzętu. Realizacja zlecenia na odpowiednim poziomie technicznym wymaga inwestycji w wysokiej klasy aparaty fotograficzne oraz obiektywy i inne akcesoria, które w sumie kosztują co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto każdy poważnie podchodzący do swojej pasji fotograf powinien posiadać sprzęt zapasowy, a to generuje kolejne koszty. Oczywiście zdjęcia ślubne może zrobić Wam każdy, choćby kolega, albo ktoś z rodziny. Musicie zadać sobie pytanie – czy zależy nam na dobrych zdjęciach, czy jakichkolwiek zdjęciach? Czy warto ryzykować utratę pamiątki z tego szczególnego dnia, pozwalając fotografować „żółtodziobowi” bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności?

fotografia ślubna Warszawa

Gdzie szukać?

Obecnie najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z Internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę, np. Fotograf ślubny Warszawa i wyświetlą się setki linków do stron fotografów ślubnych. Z pomocą przyjść mogą też różnego rodzaju portale/fora internetowe dla nowożeńców. Oglądając zdjęcia na stronach fotografów zwracajcie uwagę nie tylko na kilkanaście najlepszych, wybieranych do galerii, ale przede wszystkim na całościowe reportaże ślubne prezentowane we wpisach na blogach. Nie jest sztuką zrobić kilka bardzo dobrych zdjęć i chwalić się nimi w portfolio. Sztuką jest robić dobre, trzymający wysoki poziom fotoreportaże składające się z co najmniej kilkudziesięciu zdjęć. Właśnie do prezentacji takich większych fotoreportaży służą blogi.

Innym popularnym sposobem poszukiwań fotografa ślubnego jest zasięgnięcie opinii u znajomych/rodziny. Należy przy tym uważać na pewną rzecz – zdjęcia, które spodobały się komuś z Waszej rodziny wcale nie muszą podobać się Wam. Dlatego warto obejrzeć dokładnie portfolio fotografa i zdecydować, czy taki styl fotografii odpowiada Waszemu gustowi. Pisząc o stylu mam na myśli również styl stosowanej obróbki komputerowej. Zdecydowana większość fotografów w mniejszym czy większym stopniu obrabia zdjęcia, eksperymentuje z grafiką komputerową, tworząc niekiedy obrazy mocno oderwane od rzeczywistości, co niekoniecznie musi być zaletą. Warto o tym pamiętać. Przyjrzyjcie się zatem co i jak fotografuje osoba, którą chcielibyście wybrać, czy jej zdjęcia są bliskie waszej estetyce, czy są zróżnicowane, niesztampowe i czy wywołują w Was pozytywne emocje.

fotografia ślubna Warszawa

Cena – co ma na nią wpływ?

Ceny usług fotografii ślubnej są bardzo zróżnicowane. Można znaleźć fotografa ślubnego za kilkaset zł, a można i takiego za 8-10 tys. Dlatego też, zanim zaczniecie poszukiwania fotografa warto ustalić budżet jaki możecie na ten cel przeznaczyć. Cena nie powinna być jednak głównym kryterium decydującym o wyborze. W większości przypadków bardzo niska cena oznaczać będzie również niestety niską jakość usługi i po prostu słabe zdjęcia.

Wielu fotografów swoją ofertę dzieli na tzw. pakiety. Różnią się one zakresem usługi. Najtańsze pakiety są zazwyczaj „najuboższe” (np. fotograf pracuje tylko w czasie ceremonii i kilku godzin wesela), w droższych pakietach otrzymujecie całodniowy fotoreportaż oraz np. sesję plenerową lub coraz bardziej popularną sesję narzeczeńską, a także np. większą ilość zdjęć, dodatkowe albumy itp. Pakiety to coś w rodzaju „gotowców”, które mają za zadanie ułatwić Wam wybór. Warto jednak sprecyzować swoje oczekiwania i poprosić fotografa o ułożenie dla Was indywidualnej oferty.

A zatem na ostateczną cenę usługi w większości przypadków wpływ będą miały takie kwestie jak – czas pracy fotografa (etapy reportażu w dniu ślubu, sesje plenerowe bądź ich brak), a także materiały jakich oczekujecie (odbitki, albumy, dodatkowe zdjęcia w formie cyfrowej, wydruki wielkoformatowe etc.).

fotografia ślubna Warszawa

Dlaczego należy podpisać z fotografem umowę?

Odpowiednio skonstruowana umowa chroni przed późniejszymi ewentualnymi nieporozumieniami, zabezpiecza interesy Wasze, jak i fotografującego. W umowie określone powinny być jak najdokładniej warunki waszej wzajemnej współpracy. Umowę najlepiej podpisać na osobistym spotkaniu z fotografem, po omówieniu szczegółów współpracy.

Spotkanie z fotografem jest cenne, ponieważ możecie wstępnie zorientować się jakim jest on człowiekiem. Starajcie się ocenić wrażenie jakie wywarł na Was fotograf – czy poważnie i z pasją podchodzi do fotografii, czy wzbudza w Was zaufanie. Spotkanie z fotografem jest również okazją do tego, żeby obejrzeć przykładowe zdjęcia i albumy ślubne. Poproście fotografa o to, żeby zaprezentował Wam przynajmniej dwa pełne reportaże ślubne w formie odbitek lub albumu tradycyjnego / fotoksiążki. Zdjęcia, które wcześniej widzieliście na ekranie swojego monitora znacząco mogą się różnić od tego co zobaczycie w albumie (przeważnie w albumie prezentują się znacznie ciekawiej).

fotografia ślubna Warszawa

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli planujecie ślub kościelny upewnijcie się, że fotograf posiada specjalne zaświadczenie, potocznie zwane „pozwoleniem” na fotografowanie w kościele. Zaświadczenia takie wydawane są przez kurię biskupią, po uprzednim ukończeniu specjalnego kursu, na którym fotograf poznaje zasady panujące w czasie liturgii ślubnej. Fotograf bez stosownego „pozwolenia” może po prostu nie otrzymać od księdza zgody na fotografowanie, a wtedy niestety pozostaniecie bez zdjęć.

I co również istotne – nie zostawiajcie decyzji o wyborze fotografa na ostatnią chwilę. Optymalny moment na wynajęcie fotografa, to 5-7 miesięcy przed ślubem. Im dłużej będziecie zwlekać z wyborem, tym większe ryzyko, że upatrzony przez Was fotograf będzie miał zajęty termin. Popularne są zwłaszcza terminy czerwcowe, sierpniowe i wrześniowe – czyli z literą „r” w nazwie.

Starajcie się też unikać fotografów, którzy chwalą się w swojej ofercie ogromną ilością zdjęć, które oddadzą Wam po ślubie. Szanujący się fotograf ślubny stawia na jakość zdjęć, nie ilość. Dobry fotograf inwestuje w swoją pracę nie tylko ruch palca wciskającego spust migawki, ale także myślenie, patrzenie, przewidywanie i wyciąganie wniosków. Musicie zadać sobie pytanie – czy zależy nam na tysiącach bezsensownych, słabej jakości zdjęć, czy może „tylko” na np. 200-300 ujęciach, które w ciekawy, spójny sposób przedstawią historię dnia Waszego ślubu? Fotografia ślubna nie może być zlepkiem przypadkowych kadrów, warto o tym pamiętać oglądając zdjęcia fotografów.

fotografia ślubna Warszawa

Podumowując…– warto zatrudnić na ślub doświadczonego fotografa – w ten sposób znacząco zmniejszycie ryzyko otrzymania nieudanych zdjęć;


– zapytajcie o opinie znajomych o danym fotografie, ale ostatecznego wyboru dokonajcie sami;


– obejrzyjcie dokładnie portfolio fotografa na jego stronie internetowej, w tym przynajmniej kilka całościowych fotoreportaży, a zanim dokonacie ostatecznego wyboru także zdjęcia w formie papierowej / albumy;


– postarajcie się sprecyzować wasze oczekiwania – ułatwi to fotografowi ułożenie dla Was indywidualnej oferty;


– nie dajcie się zwieść bardzo niskim cenom – w fotografii ślubnej niska cena oznacza przeważnie równie niską jakość usługi;


– unikajcie fotografów, którzy oferują tysiące zdjęć – zazwyczaj taka ilość nie idzie w parze z jakością;


– koniecznie spiszcie z fotografem umowę – w razie nieporozumień będziecie mogli się na nią powołać;


– upewnijcie się, że fotograf posiada pozwolenie na fotografowanie w kościele – zatrudnienie osoby bez stosownego pozwolenia to ryzyko;


– upewnijcie się, że fotograf posiada zapasowy sprzęt. W razie awarii aparatu nie zostaniecie bez zdjęć;


– nie czekajcie z podjęciem decyzji do ostatniej chwili, ale jednocześnie decyzja o wyborze fotografa powinna być dobrze przemyślana.

Zapraszam również do przeczytania artykułu o mojej pracy jako fotograf ślubny: Fotograf ślubny – kilka słów o mojej pracy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*