Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

fotografia ślubna warszawa ostrołęka

  STYL PRACY
 • W jaki sposób fotografujesz na ślubie?
  Przede wszystkim w sposób dyskretny. Podczas ceremonii ślubnej, czy na zabawie weselnej staram się być jak najbardziej "niewidoczny" i nie rozpraszać Was oraz Waszych gości swoją osobą. Pracuję w stylu reportażowym i nie ingeruję w przebieg wydarzeń. Więcej o moim stylu pracy przeczytacie tutaj: Fotograf ślubny - kilka słów o mojej pracy.
 • Do której godziny jesteś na weselu?
  Pracę w dniu ślubu kończę zazwyczaj o godz. 1 w nocy (po oczepinach lub torcie). Z doświadczenia wiem, że wszystkie najistotniejsze momenty dnia ślubu dzieją się właśnie do tej chwili. Na Wasze życzenie mój czas pracy na weselu możemy przedłużyć, ale jest to opcja dodatkowa.
 • Jak wygląda sesja plenerowa i jak długo trwa?
  Szczegóły sesji plenerowej uzgadniane są za każdym razem indywidualnie. Ze swojej strony mogę zaproponować kilka miejsc do wykonania takiej sesji, ale przede wszystkim wysłucham waszych sugestii i skorzystam z Waszej propozycji. Sesje plenerowe wykonuję zazwyczaj w pierwszym lub drugim tygodniu po ślubie, ale jeśli w tym czasie planujecie np. podróż poślubną, to nie ma problemu z przesunięciem sesji na późniejszy termin. Plener trwa średnio 3 godziny. Zapewniam jednak, że nie fotografuję z zegarkiem w ręku i nie liczę każdej upływającej sekundy :).
 • Czy możemy zrobić plener w dniu ślubu?
  Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania i je odradzam. Z kilku powodów. Po pierwsze - gdy spotykamy się na zdjęcia w innym dniu mamy więcej czasu i możemy udać się w kilka różnych miejsc, a tym samym wykonać więcej zróżnicowanych ujęć. Po drugie - nie ogranicza nas pogoda. Gdy jest brzydko na dworze, po prostu przekładamy termin sesji plenerowej na inny dzień. Po trzecie - sesja plenerowa w dniu ślubu to z reguły dodatkowy stres dla Pary Młodej, którego w tym dniu i tak jest aż nadto. W dodatku istnieje ryzyko zabrudzenia sukni ślubnej i garnituru, a tego nikt by nie chciał :) Dlatego też proponuję wykonać sesję na spokojnie, w innym dniu, kiedy emocje związane ze ślubem już nieco opadną.
 • Od jak dawna fotografujesz?
  Fotografia towarzyszy mi praktycznie od dziecka, jednak świadomie zacząłem fotografować w roku 2005, kiedy to kupiłem swój pierwszy aparat cyfrowy. Fotografią ślubną zajmuję się od 2010 roku.
 • Jakiego aparatu używasz?
  Wykorzystuję wysokiej klasy sprzęt fotograficzny marki Canon. Aktualnie są to: dwie zaawansowane lustrzanki cyfrowe, cztery obiektywy stało- i zmiennoogniskowe, dwie lampy błyskowe oraz inne niezbędne akcesoria, które umożliwiają realizację na odpowiednim poziomie technicznym tak wymagających zleceń, jak m.in. fotografowanie uroczystości ślubnych.
 • OFERTA
 • Czy pakiety ślubne mogą być modyfikowane?
  Każdy z pakietów może być zmodyfikowany i dostosowany o Waszych oczekiwań. Jeśli zakres tematyczny pakietów nie odpowiada Waszym wymagniom z chęcią ułożę dla Was osobną, indywidualną ofertę.
 • Jak długo będziemy musieli czekać na zdjęcia?
  Już 3-4 dni po uroczystości udostępnie Wam link do małej galerii, zawierającej kilka zdjęć, będących zapowiedzią tego co wydarzyło się w dniu ślubu. Kompletny materiał zdjęciowy staram się oddawać w terminie nie późniejszym niż 6 tygodni od ślubu, maksymalnie jest to 12 tygodni. Wbrew pozorom praca fotografa ślubnego nie kończy się z chwilą ostatniego wykonanego zdjęcia :). Następnie potrzebuję poświęcić bardzo dużo czasu na przejrzenie wszystkich zdjęć i ich dokładną selekcję, a przede wszystkim obróbkę komputerową, która jest najbardziej czasochłonnym procesem.
 • Ile zdjęć dostaniemy?
  W zależności od wybranego pakietu ślubnego otrzymacie od ok. 100 do ok. 400 dokładnie wyselekcjonowanych i profesjonalnie obrobionych komputerowo zdjęć w formacie JPG. Są to zdjęcia w dużej rozdzielczości, z których możecie potem wykonywać odbitki w dowolnych formatach we własnym zakresie.
 • W jakim formacie otrzymamy zdjęcia w formie elektronicznej?
  Zdjęcia otrzymacie w formacie JPG w najwyższej możliwej dla tego formatu jakości (najniższy stopień kompresji). Na płycie, którą ode mnie dostaniecie znajdą się dwa foldery. Pierwszy folder zawiera zdjęcia w dużej rozdzielczości, przygotowane do wywoływania w dowolnym fotolaboratorium. W drugim folderze znajdują się te same zdjęcia, ale pomniejszone do wymiarów ułatwiających ich prezentację na stronach www, portalach społecznościowych, czy wysyłanie e-mailem. Zdjęcia pomniejszone posiadają w prawym dolnym rogu moje logo. Płyta ze zdjęciami nie jest zabezpieczona i możecie ją swobodnie kopiować.
 • Czy zdjęcia będą obrobione komputerowo?
  Każde zdjęcie, które Wam przekazuję poddaję autorskiej, profesjonalnej obróbce w zaawansowanym programie graficznym. Nigdy nie oddaję zdjęć "prosto z aparatu" np. na drugi dzień po ślubie. Dla uzyskania jak najlepszego efektu zdjęcia wykonuję w formacie RAW, a finalne pliki zapisuję w formacie JPG w najwyższej możliwej dla tego formatu jakości .
 • Czy już po ślubie będziemy mogli zamówić większą ilość zdjęć?
  Jeśli uznacie, że liczba zdjęć jest zbyt mała, co zdarza się rzadko :), będziecie mogli zamówić dodatkowe zdjęcia w formie cyfrowej, a także wysokiej jakości odbitki zdjęć.
 • Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia, które zrobiłeś?
  Z przyczyn obiektywnych nie ma możliwości przekazania wszystkich zdjęć. Zdjęcia poddaję dokładnej selekcji i otrzymujecie ode mnie tylko te najlepsze, zarówno pod względem technicznym, jak i najistotniejsze dla spójności i jakości fotoreportażu.
 • Czy możemy zamówić album?
  Oczywiście. Zaproponować mogę Wam tradycyjne, ręcznie wykonywane albumy w oprawie ze skóry ekologicznej, z wklejonymi najlepszymi zdjęciami z Waszego ślubu. Istnieje również możliwość zamówienia nowoczesnej fotoksięgi. Pokazowe albumy ślubne z przyjemnością zaprezentuję Wam podczas osobistego spotkania.
 • Czy zdjęcia do albumu wybierasz Ty sam, czy my?
  W tej kwestii polecam zdać się na moje doświadczenie. Selekcja zdjęć i projektowanie albumów jest także częścią mojej pracy po Waszym ślubie. Album klasyczny lub fotoksięgę projektuję w taki sposób, aby zdjęcia opowiedziały w sposób spójny i ciekawy historię Waszego ślubu.
 • Czy możesz nam zrobić zdjęcia pozowane z rodziną i gośćmi?
  Oczywiście. Na Wasze życzenie mogę zrobić kilka / kilkanaście zdjęć z najważniejszymi dla Was osobami. Zdjęcia takie wykonuję zazwyczaj w trakcie przyjęcia weselnego. Staram się jednak nie zaburzać rytmu uroczystości, dlatego też na zdjęcia pozowane poświęcamy nie więcej niż 20 minut.
 • Czy możemy zrobić zdjęcie grupowe z wszystkimi gośćmi?
  Jeśli tylko będziecie mieli ochotę, to jak najbardziej. Zdjęcie grupowe wykonuję na ogół zaraz po wyjściu z kościoła/urzędu, jeszcze zanim goście zaczną składać Wam życzenia.
 • Czy na zdjęciach ze ślubu/wesela znajdą wszyscy goście?
  Fotografuję w stylu reportażowym i nastawiam się na pokazanie nie tyle każdego z gości z osobna, co utrwalenie najistotniejszych wydarzeń z dnia ślubu. Z technicznego punktu widzenia zrobienie zdjęć wszystkim gościom na ślubie i weselu byłoby bardzo trudne, wręcz niemożliwe. W takim przypadku sugeruję, żebyście wskazali mi najważniejsze dla Was osoby, z którymi wykonamy kilkanaście typowo pamiątkowych, pozowanych ujęć. Zachęcam również do wykonania zdjęcia grupowego.
 • Czy możesz nam zrobić sesję narzeczeńską?
  Jak najbardziej i gorąco taką sesję polecam. Zalet sesji przedślubnej jest kilka, przede wszystkim dzięki takiemu spotkaniu w luźnej atmosferze możemy się trochę lepiej poznać i mogę zaprezentować Wam styl mojej pracy. Również Wy macie okazję "oswoić się" z obiektywem. Standardowo sesję narzeczeńską wykonuję kilkanaście dni przed ślubem.
 • FORMALNOŚCI
 • Jak wcześnie należy rezerwować termin?
  W tym przypadku nie ma reguły, generalnie obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy" :). Optymalny termin na wynajęcie fotografa to 6-8 miesięcy przed ślubem. Jeśli natomiast planujecie ślub w którymś z najpopularniejszych miesięcy (czerwiec, sierpień), to warto podpisać z fotografem umowę nawet z rocznym wyprzedzeniem.
 • Czy podpiszemy umowę?
  Tak. Podpisana umowa oraz wpłacony zadatek będzie gwarancją pełnej rezerwacji terminu.
 • Jak możemy zarezerwować termin?
  W kilku bardzo prostych krokach:
  1. Proszę o wysłanie wiadomości poprzez formularz kontaktowy.
  2. W odpowiedzi prześlę Wam szczegółową ofertę.
  3. Jeśli wyrazicie chęć współpracy ze mną, to umówimy się na osobiste spotkanie, na którym przedyskutujemy szczegóły i podpiszemy umowę. Będzie to też okazja, żeby poznać się, a także zaprezentować Wam pokazowe albumy z moimi zdjęciami ślubnymi. Warunkiem pełnej rezerwacji terminu jest podpisana umowa i wpłacony zadatek. Od tej pory będziecie mieli gwarancję, że na Wasz termin nie zostanie przyjęte żadne inne zlecenie.
 • Czy mamy zapewnić ci transport?
  W dniu ślubu proszę o transport z miejsca, w którym będę fotografował przygotowania Panny Młodej do kościoła/urzędu oraz z kościoła/urzędu do miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie weselne.
 • Czy mamy zapewnić ci nocleg?
  Proszę o zapewnienie noclegu (lub transportu powrotnego), gdy przyjęcie weselne odbywa się w odległości powyżej 50 km od Warszawy lub Ostrołęki (w tych miastach fotografuję najczęściej). Nie mam jednak w kwestii noclegu dużych wymagań. Wystarczy kawałek łóżka, kołdra i dach nad głową ;)
 • Czy musimy zapewnić posiłki/napoje w czasie wesela?
  Nie jest to wymogiem, jednakże będę wdzięczny za zapewnienie co najmniej jednego ciepłego posiłku oraz czegoś do picia (niegazowane napoje lub woda).
 • POZOSTAŁE
 • Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie w kościele?
  Tak. Posiadam ważne w całym kraju zaświadczenie uprawniające do fotografowania podczas uroczystości kościelnych, wydane przez Kurię Metropolitalną Warszawską. Odbyłem również przygotowanie liturgiczne z zakresu fotografowania w czasie uroczystości religijnych.
 • Czy używasz w kościele lampy błyskowej?
  Praktycznie nigdy. Nie jestem zwolennikiem błyskania w kościele. Dysponuję tzw. jasnymi obiektywami, które umożliwiają fotografowanie nawet w bardzo ciemnych kościołach. Lampę mam jednak zawsze podpiętą do aparatu, na wypadek gdyby wyjątkowo słabe warunki oświetleniowe zmusiły mnie do jej użycia :)
 • A co jeśli zepsuje się aparat?
  Bezpieczeństwo Waszych zdjęć jest dla mnie bardzo ważne, dlatego też przy sobie mam zawsze drugi, zapasowy aparat oraz dodatkowe obiektywy i lampy błyskowe. Sprzęt jest zdublowany i w razie jakiejkolwiek awarii nie ma obaw, że pozostaniecie bez zdjęć.
 • Czy możemy zamówić zdjęcia w studiu?
  Niestety nie. Nie specjalizuję się w fotografii studyjnej i nie posiadam studia fotograficznego. Ślubne sesje zdjęciowe wykonuję tylko w plenerze.
 • Czy możemy zamówić wideofilmowanie?
  Niestety nie. Zajmuję się wyłącznie fotografią.
 • Czy możemy zwracać się do siebie na "Ty"?
  Zdecydowanie tak i bardzo o to proszę :) Na pewno ułatwi to nam współpracę w dniu ślubu i podczas sesji w plenerze.
Macie dodatkowe pytania?

Zapraszam do kontaktu, z przyjemnością odpowiem na każdą nurtującą Was kwestię :).

Kontakt